O autorce

Pasja i chęć tworzenia towarzyszyły mi od niepamiętnych czasów, odkąd jako mała dziewczynka odkryłam, jak cudowna może być zabawa słowami i nadawanie kształtu własnym myślom... Tworzenie historyjek, bawienie się nimi... Jeśli masz swój własny świat, nigdy nie jesteś samotny i możesz oderwać się od rzeczywistości w każdej chwili... Kiedy tylko zechcesz...
I oto już w szkole podstawowej bawiłam się w pisanie książeczek – dziecinnych, nieporadnych wierszyków i opowiadań. Skąd owo pragnienie pisania? Być może stało się tak za sprawą rodzinnych genów – dziadka ze strony mojej matki, profesora Włodzimierza Skalmowskiego (ur. 30 VII 1899, w Osjakowie k. Wielunia, zm. 8 III 1980) naukowca i wynalazcy, profesora Politechniki Warszawskiej, autora kilkudziesięciu książek i studenckich podręczników. Dziś warszawiacy, a szczególnie mieszkańcy Wawra, chodzą ulicą im. Włodzimierza Skalmowskiego, a 1 listopada zapalają znicze pod tablicą upamiętniającą jego dokonania.
Sięgnę też do korzeni, wspominając brata mojego dziadka oraz jego syna, Wojciecha Jana Skalmowskiego, (pseud. „Maciej Broński”, „M. Broński”, „Piotr Meynert”; ur. 24 czerwca 1933 w Poznaniu, zm. 18 lipca 2008 w Brukseli) – orientalisty, literaturoznawcy, pisarza i krytyka literackiego. Biografię pisarza można przeczytać na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Skalmowski. Z ważniejszych jego utworów wymienię Teksty i preteksty (pod pseud. Maciej Broński; Instytut Literacki 1981); Totalitarny język komunizmu książki, których pierwodruk ukazał się w paryskiej Kulturze, a także opublikowane wspólnie ze Sławomirem Mrożkiem Listy 1970-2003, wydane w 2007 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego, świadczące o wieloletniej przyjaźni autorów.
Tyle o rodzinnych korzeniach. A teraźniejszość? Z wykształcenia jestem polonistką, ukończyłam filologię polską na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem również magistrem teologii po studiach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dawna Akademia Teologii Katolickiej) w Warszawie. Studia kończyłam równolegle, a przed nimi zdążyłam jeszcze ukończyć Studium Pedagogiczne w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie i zdobyć kwalifikacje nauczycielskie.
Nauczycielka
Przez krótki okres pracowałam jako nauczycielka języka polskiego w szkole, a od 1992 r. do 2013 r., jako właścicielka i wykładowca w Placówce Oświatowej Polonista, prowadziłam kursy dla szóstoklasistów, gimnazjalistów i maturzystów, zajęcia przygotowujące dzieci i młodzież do egzaminów na każdym etapie kształcenia. O sukcesie Polonisty świadczy m.in. fakt, że od momentu powstania firmy wszyscy uczniowie bez przeszkód przekroczyli kolejne etapy edukacji - z powodzeniem zdali egzamin dojrzałości i egzamin do liceum, a także sprawdzian po szóstej klasie szkoły podstawowej. Otrzymali w większości indeksy na wymarzone kierunki studiów. Dla mnie owe ponad 20 lat nauczania było okresem ciężkiej, pełnej trudów pracy, ale przede wszystkim ogromnej satysfakcji z osiągnięć moich uczniów.
Od ponad dwudziestu lat współpracuję z metodykami i wydawnictwami edukacyjnymi. Napisałam kilkadziesiąt książek do nauki języka polskiego dla licealistów, gimnazjalistów i uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej, publikacji zgodnych z wymaganiami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W latach 1998-2000 moja współpraca z dwutygodnikami o profilu edukacyjnym, Cogito i Victor, zaowocowała trzema cyklami artykułów pt. Test dla gimnazjalistów. Gramatyka. Analizy i interpretacje. Testy egzaminacyjne mojego autorstwa zostały wydane w 2000 roku nakładem wydawnictwa Aga-Press w dwóch broszurach pt. Egzamin do liceum. Testy z języka polskiego. Zeszyt nr 1 oraz Zeszyt nr 2. Dodam, że w roku 1998, kiedy publikowałam swoje artykuły w Victorze, otrzymał on nagrodę ministerstwa i został uznany za najlepsze czasopismo edukacyjne na polskim rynku. Napisałam dla wydawnictw kilka książek z testami ćwiczeniowymi dla szóstoklasistów i gimnazjalistów. Wielokrotnie testy egzaminacyjne mojego autorstwa były wykorzystywane przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (na maturach próbnych i egzaminach do liceum).
Redaktor i korektor
Niemal od razu po ukończeniu studiów podjęłam owocną współpracę z wydawnictwami w zakresie redakcji i korekty książek. Więcej informacji na ten temat można zobaczyć w zakładce Redakcje i korekty. Od dwudziestu lat wykonuję redakcję i korektę książek, współpracując z takimi firmami, jak Telbit, Eremis, RM, Solura, Ibis, Filar, eSPe, Wydawnictwo Salezjańskie, WAM, Pascal.
W latach 1995 – 2002 współpracowałam z Wydawnictwem WAM/Rhetos istniejącym przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Do moich obowiązków należało redagowanie publikacji z dziedziny teologii moralnej, katechetyki i dogmatyki, jak również korekta kwartalnika pt. Studia Bobolanum.
W latach 2003 – 2006 współpracowałam z Wydawnictwem Salezjańskim na stanowisku redaktora merytorycznego, zaś w latach 2006 – 2008 z Wydawnictwem eSPe w Krakowie, gdzie byłam redaktor prowadzącą publikacje z dziedziny teologii i pedagogiki (współpraca zdalna). Dziś redaguję książki sporadycznie, najwięcej czasu poświęcając na pisanie, czyli robię to, co sprawia mi największą przyjemność...